Hekimler ve uzmanlar için online görünürlük nedir?

Hekimler ve uzmanlar için online görünürlük nedir?

Published

Ülkemizdeki insanların %50' si kendini düzenli internet kullanıcısı olarak tanımlıyor. Bu insanların yarısından fazlası ise sağlık konusunda internet aramalarına ve internetteki kaynaklara güvendiğini söylüyor.

Online kanalların giderek önem kazandığı günümüzde  bütün hizmetlerin araştırmasını ve tercihini internet üzerinden yapmaya başladık. Bu tercihi yaparken ihtiyacımız olan tüm dataya ulaşmak ve bu datayı incelerken yorumlara göz atmak ve karar verdiğimiz anda bunu aksiyona çevirebilmek bizim için önemli. Hızın ve zamandan tasarrufun çok önemli bir hale geldiği günümüzde sağlık sektörü için randevu alma hızı da önemli bir hale geliyor.

Hekimler ve uzmanlar için mevcut durum ne anlama geliyor? 

Ülkemizdeki sağlık hizmeti veriliş biçimi benzer kalıplar içinde devam etse de hastalarla ve danışanlarla kurduğu ilişki değişiyor. İnsanlar tüm memeliler gibi birbirinin deneyiminden öğrenme refleksine sahip ve atalarından miras kalmış bu alışkanlığı halen kullanıyorlar. Özellikle bir hizmet satın alacakları zaman o hizmetle ilgili yorumları ve diğer kişilerin deneyimlerini öğrenmek istiyoruz.

İletişim çağı başladıktan sonra bu deneyimleri öğrenmek için fiziksel temas kurma zorunluluğu ortadan kalktı. Eskiden deneyimlerimizi temel iletişim dairemize aktarabiliyorken, artık bu deneyimleri online kanallar sayesinde, hiç tanımadığımız belki de hayatımız boyunca yüzünü görmeyeceğimiz, sesini bile duymayacağımız kişilere, birinci ağızdan aktarabiliyoruz. Online kanalların iletişim anlamında da getirdiği hız bile sağlık sektörünü değiştiriyor.

Değişiklikler neler ve hekimler, uzmanlar neler yapabilirler?

Hızın ve aramalarının miktarının bize gösterdiği çok önemli bir gerçek var. O da şu;

Online kanallar içinde ayda sayısı 30 milyon ile ifade edilecek miktarda bir hasta ve danışan trafiği var!

Bu miktar hiçbir hekim, uzman tarafından göz ardı edilemeyecek bir miktar. Hastalar ve danışanlar internetten arama yapıyorlar, hastalıklarla ve tedavilerle ilgili bilgi almak istiyorlar, hekim ve uzmanların profillerine göz atmak istiyorlar, soru sormak istiyorlar, kendi deneyimlerini paylaşmak buna ek olarak başkalarının deneyimleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar ve en son noktada eğer bir hekim veya uzmandan randevu almaya karar verirlerse bunu da online olarak kısa sürede gerçekleştirmek istiyorlar. İşte hekimlerin ve uzmanların hazırlanması gereken yeni davranışlar bunlar.

Peki bu davranışlara hazırlanmak için neler yapılabilir? İşte birkaç öneri;

* Tarafsız sağlık platformlarında profiller açılarak hasta ve danışanlarla tarafsız ortamlarda diyalog kurulabilir.

* Sosyal medya hesapları açılarak hasta ve danışanları bilgilendirmeye yönelik içerikler paylaşılabilir.

* Sağlık paylaşımlarına uygun bir web sitesi ile üretilen bütün içeriklerin tek bir platform altında toplanması sağlanabilir ve online imaj kusursuz bir hale getirilebilir.

Bu önerileri uygularken hepsini bir online randevu sistemine bağlamak ve çağrı merkezi desteği almak ise sizi organizasyon anlamında da eksiksiz bir yerer getirecektir.

Sağlık sektörü değişiyor, farkında mısınız?

Share

Check your inbox for a subscription confirmation email.
By confirming your subscription you will receive the latest content published on this website and consent to your information being securely processed and stored.